Lima YMCA/Kewpee Triathlon/Duathlon

July 21, 2013


Results By Lima Run 'N Jog Club www.limarunjograceresults.com

Tri-Team-Male


Male Tri Team

Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace 1 244 1:26:30.1 244 Joey Metzger Swim 245 Kurt Schlenker Bike 1 1:01:03.0 1:01:03.0 14.7mph 246 Hayden Metzger Run 1 25:10.3 1:26:30.1 8:07/M 2 235 1:29:11.1 235 Brandon Grigsby Swim 236 Mike Raines Bike 2 1:02:54.0 1:02:54.0 14.3mph 237 Mike Grigsby Run 2 25:55.9 1:29:11.1 8:22/M

Tri-Team-Female

    1      209                                                                              1:25:18.2         
                    209    Katie Dackin                  Swim                                                 
                    211    Sandra Dackin                 Bike           1       49:27.2       59:33.2   3:18/M
                    210    Ellie Dackin                  Run            1       25:20.3     1:25:18.2   8:10/M
 
    2      212                                                                              1:52:53.2         
                    212    Julia Evans                   Swim                                                 
                    213    Madeline Mooney               Bike           2     1:14:53.7     1:24:12.8   5:00/M
                    214    Anna Brandon                  Run            2       28:22.0     1:52:53.2   9:09/M


Tri-Team-co-ed

    1      227                                                                              1:16:17.6         
                    227    Katie Chung                   Swim                                                 
                    228    Derek Smith                   Bike           3       54:19.5       54:19.5  16.6mph
                    229    Emily Wolery                  Run            3       21:42.8     1:16:17.6   7:00/M
 
    2      224                                                                              1:20:45.8         
                    224    Alex Gesler                   Swim                                                 
                    225    Wes Patton                    Bike           1       51:31.6       59:51.0  17.5mph
                    226    Matt Sterling                 Run            2       20:30.4     1:20:45.8   6:37/M
 
    3      238                                                                              1:23:53.5         
                    238    Taylor Aulsin                 Swim                                                 
                    239    Alllyse Averez                Bike           2       52:59.0     1:05:39.1  17.0mph
                    240    Tommy Mault                   Run            1       17:57.7     1:23:53.5   5:47/M
 
    4      215                                                                              1:26:19.6         
                    215    Ben Sudhoff                   Swim                                                 
                    216    Dave Sudhoff                  Bike           4       59:20.3       59:20.3  15.2mph
                    217    Jen Sudhoff                   Run            6       26:38.2     1:26:19.6   8:35/M
 
    5      241                                                                              1:27:12.2         
                    241    Nathaniel Metzger             Swim                                                 
                    242    Allen Metzger                 Bike           5     1:04:34.9     1:04:34.9  13.9mph
                    243    Nicki Metzger                 Run            4       22:15.5     1:27:12.2   7:11/M
 
    6      218                                                                              1:54:06.0         
                    218    Jeremy Chandler               Swim                                                 
                    219    Emily Mauk                    Bike           6     1:11:30.6     1:27:35.9  12.6mph
                    220    Krendl Kasey                  Run            5       26:06.4     1:54:06.0   8:25/M


Tri-Team-Master

    1      221                                                                              1:15:12.5         
                    221    Mike Henderson                Swim                                                 
                    222    Craig Braun                   Bike           1       47:11.7       56:52.6  19.1mph
                    223    Greg Zumberge                 Run            1       17:59.9     1:15:12.5   5:48/M


Duathlon - 2 person

    1      230                                                                              1:31:18.1         
                    230    Jason Kruse                   Run            1       17:04.4       17:04.4   8:32/M
                    231    Anna Balogh                   Bike           1       44:06.0     1:01:38.6  20.4mph


Duathlon - 3 person

    1      232                                                                              1:44:40.6         
                    232    Derek Richardson                             1       19:57.9       19:57.9   9:59/M
                    233    Rachel Richardson                            1       52:16.1     1:12:14.1         
                    234    Gary Klingshirn                              1       32:03.6     1:44:40.6